Wtorek, Lipiec 23, 2019
Nawigacja
Filmy
AZYMUT

Założyciele

Kalendarz imprez 2016

Historia

Foto

Filmy

STATUT

"Piękny Wschód"

Gmina LIPNO

Witamy

Regulamin Marszu

Zapisy Elektroniczne

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KALENDARZ IMPREZ 2017

- 22.10.2017 "IV Marsz Nordic Walking o Puchar Stowarzyszenia AZYMUT"

Nasz fanpage FACEBOOK

Numer konta Stowarzyszenia AZYMUT
Stowarzyszenie Turystyki Pieszo - Rowerowej AZYMUT, Mórkowo 20, 64-111 Lipno

08 1940 1076 3136 2722 0000 0000

NIP: 697 231 21 73

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________

II Rajd Rowerowy "Do Ujścia Rzeki Samicy" 23.08.2015

Stowarzyszenie Turystyki Pieszo - Rowerowej AZYMUT z Mórkowa było organizatorem kolejnej ciekawej wyprawy krajoznawczej. W ramach II Rajdu Rowerowego "Do ujścia rzeki Samicy" odwiedziliśmy unikatowe miejsce - cmentarzysko kurhanowe w Wilanowie. Miejsce to znajduje się zaledwie kilka kilometrów od ujścia Samicy.
Baza rajdu została zlokalizowana w chacie myśliwskiej w Błotkowie. Wszystkich uczestników powitał wójt gminy Lipno, pan Jacek Karmiński. Następnie wyruszyliśmy w trasę prowadzącą w okolicach doliny naszej niewielkiej lokalnej rzeczki. Pośród około 60-ciu uczestników, całą trasę przejechał z nami również starosta powiatu leszczyńskiego pan Jarosław Wawrzyniak. Jechaliśmy przez Radomicko, Targowisko, Sierpowo, Stare Bojanowo, Bruszczewo, Przysiekę Polską, Czacz, Kotusz. W miejscowości Łęki Małe, kilkaset metrów od celu naszej wyprawy, zostaliśmy zaproszeni przez tamtejszego sołtysa na krótki postój regeneracyjny.
Po dotarciu do celu naszej podróży, przy kurhanach czekał na nas pan Zenon Ratajczak, historyk, który przedstawił nam ciekawy wykład o tym niezwykłym miejscu. Z pośród kilkunastu sporej wielkości "piramid" do tej chwili pozostały tylko 4 wielkie kopce, w których pochowani zostali najprawdopodobniej bardzo ważni członkowie starożytnego ludu. Wg przeprowadzonych badań, wiek tych obiektów datuje się na ok 3500 - 4000 lat! Miejsce to jest specyficzne, gdyż nigdzie indziej na świecie nie znaleziono takiego skupiska tak dużych kurhanów kultury unietyckiej. Prace archeologiczne pozwoliły odkryć w mogiłach niezwykle cenne znaleziska. Jednym z najbardziej zadziwiającym było blisko metrowej wielkości berło z brązu, które mogło być atrybutem wysokiej władzy.
Po zapoznaniu się z tą perełką historyczną, jaką niewątpliwie są "wielkopolskie piramidy" z Wilanowa, powróciliśmy do Błotkowa. Tam posililiśmy się kiełbaską, chlebem ze smalcem oraz wypiliśmy kawę lub herbatę. Dla większości uczestników, dodatkowo uśmiechnęło się szczęście i wygrali pamiątkowe gadżety i nagrody, które zostały zapewnione przez m.in. Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego, Spółdzielnia START, p. Wojciech Ziemniak, a także Chłodnia Misiorny, Gmina Lipno, Starostwo Leszczyńskie, Piekarnia - Cukiernia Grygier z Wilkowic oraz Koło Łowieckie nr 4 Gwizd. Organizator, Stowarzyszenie Azymut ma nadzieję, że tą wyprawą pozwoliliśmy zapoznać się z dość blisko położonymi, ale mimo to bardzo mało znanymi, aczkolwiek niezwykle fascynującymi obiektami jakimi są te tajemnicze kurhany.
Na następną azymutową imprezę zapraszamy 18 października, będzie to II Marsz Nordic Walking o Puchar Stowarzyszenia Azymut.

II Rajd Pieszo - Rowerowy Poznaj Gminę Lipno 14.06.2015 r.

Szlakiem lokalnych pałaców i dworków wiodła trasa tegorocznego II Rajdu Pieszo - Rowerowego „Poznaj Gminę Lipno”. Impreza organizowana przez Stowarzyszenie Turystyki Pieszo – Rowerowej AZYMUT start i metę miała we wsi Klonówiec. Wytyczone zostały dwie trasy: dla rowerzystów oraz dla pasjonatów nordic-walkingu. Założeniem rajdu nie było tylko samo przebycie wybranego dystansu, ale również zapoznanie się z najciekawszymi okolicznymi pałacami, które na co dzień znajdują się raczej na uboczu, schowane w głębi parków. Przy obiektach, gdzie zaplanowane były postoje, usłyszeliśmy niezwykle ciekawe, czasem bardzo dramatyczne historie związane z ich dawnymi właścicielami.
Na starcie ponad setkę uczestników powitali: Starosta Powiatu Leszczyńskiego Pan Jarosław Wawrzyniak, oraz Wójt Gminy Lipno Pan Jacek Karmiński. Po krótkiej odprawie wyruszyliśmy w trasę. Pierwszy punkt postojowy znajdował się już w Klonówcu. Na podwórzu folwarcznym dowiedzieliśmy się sporo ciekawostek o miejscowości oraz o znajdującym się w nim kompleksie pałacowym wraz z przylegającymi budynkami, w tym nieczynnej już gorzelni.
Kolejny punkt na trasie to pałac w Żakowie. Został on niedawno wyremontowany. Bliższych informacji o nim wysłuchaliśmy posilając się czereśniami, którymi poczęstowała uczestników Pani Kamieniarz, prezentująca historię dziejów tego budynku.
Następnie udaliśmy się do Górki Duchownej. Tam zobaczyliśmy pałac, który zachował się w bardzo dobrym stanie, gdyż od 70 lat znajdowała się tam szkoła. Niestety placówka ta mieścić się tam będzie jeszcze tylko kilka dni, gdyż ze względów ekonomicznych zostanie zamknięta wraz z końcem roku szkolnego.
Z Górki Duchownej pojechaliśmy do Wyciążkowa, gdzie w Dworku Zaremba mogliśmy zjeść pyszną drożdżówkę oraz, dzięki uprzejmości gospodarzy, wypić kawę i herbatę.
Po powrocie na metę w Klonówcu, czekał na wszystkich posiłek regeneracyjny a także losowanie nagród dla uczestników rajdu. II Rajd Pieszo-Rowerowy „Poznaj Gminę Lipno” pozwolił odkryć przed nami fascynujące historie pałaców znajdujących się na terenie naszej gminy. Zapewne wydarzenia, które miały w nich miejsce w XIX i XX wieku niejednokrotnie były tak interesujące, że śmiało mogłyby posłużyć za podstawę do napisania niejednej książki. Za rok Stowarzyszenie Turystyki Pieszo-Rowerowej AZYMUT ponownie zaproponuje odkrywanie ciekawostek z terenu gminy Lipno. Tematyka wybranych miejsc i obiektów będzie na pewno podobnie atrakcyjna jak tegoroczna.

Fotorelacja z rajdu w dziale FOTO."90-tka z Azymutem" - 26.04.2015 r.

26 kwietnia 215 roku z Rancza Smyczyna na trasę rajdu rowerowego "90-tka z Azymutem" wyruszyło blisko 70-dziesięciu cyklistów. Rajd został zorganizowany przez Stowarzyszenie Turystyki Pieszo - Rowerowej "AZYMUT" z Mórkowa przy współudziale Gminy Lipno i Starostwa Powiatowego w Lesznie. 90-dziesięco kilowetrowa trasa wiodła urokliwymi terenami Powiatu Leszczyńskiego a także Powiatu Wolsztyńskiego. Jechaliśmy podzieleni na grupy po 15 osób kierując się przez Wilkowice, Niechłód, Włoszakowice, Dominice, Brenno, Olejnicę, Przemęt do Kluczewa gdzie na terenie Gospodarstwa Agroturystycznego "U Kowola" zorganizowana została przerwa na kawę, herbatę oraz coś słodkiego. Właściciel gospodarstwa opowiedział historię tego uroczego miejsca. Gdy już siły zostały zregenerowane przez Barchlin, Poladowo, Bronikowo, Boguszyn oraz Błotkowo wróciliśmy do Smyczyny gdzie na uczestników czekała wspaniała grochówka przygotowana przez Ranczo Smyczyna oraz losowanie nagród dla uczestników rajdu. Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom którzy przyczynili się do organizacji rajdu a przede wszystkim Państwu Grześkowiak za udostępnienie terenu na swoim Ranczo w Smyczynie gdzie zlokalizowana była baza rajdu.

II Otwarte Mistrzostwa Gminy Trzebnica w Nordic Walking 18.04.2015 r.

Trójka odważnych członków Stowarzyszenia Turystyki Pieszo-Rowerowej w Mórkowie,
w dniu 18.04.2015 r. wyjechała do Trzebnicy, aby zdobywać tam „Trzebnickie Wzgórza „. W II Otwartych Mistrzostwach Gminy Trzebnica w Nordic Walking, udział wzięli :

1. Elżbieta Mostowska,
2. Grażyna Prałat,
3. Jacek Urban.

Marsz odbył się na trudnej, pagórkowatej ,5-cio kilometrowej trasie przy zimnym wietrze, i przelotnych opadach śniegu. Mimo to, tej małej grupie, w zaciętej walce, udało się zdobyć 2 puchary.
Elżbieta Mostowska, tuż przed metą przesunęła się na 3 miejsce.
Drugi puchar, zajmując także 3 miejsce, zdobył w kategorii mężczyzn 55+ Jacek Urban.


XXII Złaz Turystyczny "Wiosna w Lesie" Mścigniew 11.04.2015 r.

XXII Złaz Turystyczny „Wiosna w Lesie” został zorganizowany 11 kwietnia 215 roku przez ŁAZIKI z Włoszakowic. Meta rajdu została zaplanowana na terenie Leśnictwa MŚCIGNIEW gdzie spotkali się turyści ze wszystkich regionów byłego województwa leszczyńskiego. Stowarzyszenie „AZYMUT” z Mórkowa wybrało się na trasę rajdu wraz z zaprzyjaźnioną grupą rowerową spotykającą się w każdą niedzielę o godz. 10:00 na „Polanie Trzech Dębów” w Karczmie Borowej. Miejsce spotkania grup wyznaczyliśmy w Święciechowie na rynku. Dalej pojechaliśmy przez Piotrowice, Niechłód i Zbarzewo na miejsce zakończenia rajdu, gdzie na miejscu pomiędzy turystami toczyliśmy rozmowy na tematy turystyczne i nie tylko, organizacyjne a także konkursy i przede wszystkim coś na ząb w postaci kiełbasek. Pogoda dopisała wyśmienicie organizatorom ,którym to przewodniczył Pan Kazimierz Jankowiak z Włoszakowic.I Marsz Nordic walking "MARZANNA 2015" Tarchalin 22.03.2015 r.

Marsz zorganizowany został w dniu 22 marca 2015 r. o godz. 11.00, w Tarchalinie k/ Bojanowa, przez Grupę NW „Bojanowskie Kijki Szczęścia „ oraz CKSTiR w Poniecu.
Uczestniczyły w nim 173 osoby, w tym 11 członków Stowarzyszenia Turystyki Pieszej i Rowerowej „Azymut” w Mórkowie : Jan Woźny, Jerzy Sawa, Elżbieta Mostowska - Nowak, Maria Iglińska, Grażyna Prałat, Jolanta Zenon i Daniel Misiorni, Mirosław Rosik, Zbigniew Baran i Jacek Urban.
Trasa o długości 8 km wiodła po idealnie płaskim terenie, w większości leśną drogą. Każdy uczestnik marszu otrzymał dyplomik i drobne upominki, a także grillowaną kiełbaskę, wspaniały bigos oraz upieczone przez członkinie „Bojanowskich Kijków Szczęścia” domowe ciasta z kawą lub herbatą. Na zakończenie spotkania miłośników Nordic Walking odbyło się losowanie nagród, w którym poszczęściło się trzem osobom z naszego Stowarzyszenia. Po losowaniu, atmosferę ostatnich chwil spotkania uświetnił wspólny, pożegnalny śpiew.


Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Przewodniczącego Rady Gminy Lipno - 14.03.2015 r.

Członkowie Stowarzyszenia Turystyki Pieszej i Rowerowej „Azymut” w Mórkowie uczestniczą, nie tylko w marszach pieszych czy rajdach rowerowych, ale także w różnych
innych imprezach turystycznych i sportowych.
W dniu 14 marca 2015 r. ośmioosobowa reprezentacja Stowarzyszenia „Azymut”
uczestniczyła w Turnieju Piłki Siatkowej o Puchar Przewodniczącego Gminy Lipno. Dzień wcześniej, w piątek, odbył się wyczerpujący trening w sali gimnastycznej Gimnazjum w Lipnie.
W skład drużyny „Azymutu” wchodzili :
1/ Jacek Urban,
2/ Jarosław Pawłowski,
3/ Jan Woźny,
4/ Mirosław Rosik,
6/ Sławomir Polak,
7/ Jerzy Sawa
8/ Szymon Rosik
Z siedmiu drużyn zgłoszonych do turnieju utworzono 2 grupy. Zespół „Azymutu” wylosował
grupę złożoną z 3 drużyn :
1/ Wyciążkowo,
2/ Goniembice,
3/ Stowarzyszenie „Azymut”.
Rozgrywki w grupach polegały na rozegraniu 1 seta z każdym zespołem. Drużyna „Azymutu” podjęła trudne zadanie i rozpoczęła ambitną walkę, jak się później okazało,
z dwoma najlepszymi zespołami turnieju, przegrywając z Wyciążkowem 25 :11 oraz z
Goniembicami 25 : 13. Pocieszeniem dla drużyny „Azymutu” była ambitna gra oraz fakt, że przegrała z mistrzem i wicemistrzem turnieju.Rowerem Gonimy Zimę 28.02.2015 r.

W minioną sobotę 28 lutego 2015 roku Gminę Lipno na zaproszenie Stowarzyszenia Turystyki Pieszo-Rowerowej „AZYMUT” w Mórkowie odwiedziła grupa rowerzystów ze Wschowy. Przyjazd został zorganizowany z okazji rajdu rowerowego „Gonimy Rowerem Zimę” przez Wschowski Klub Turystyki Rowerowej „HORYZONT”. W związku z tym przygotowano specjalny program, dzięki któremu cykliści poznali kilka ciekawych miejsc na terenie naszej gminy. Po przejechaniu blisko 20 km wjechali do Wilkowic gdzie powitał gości Prezes Stowarzyszenia „AZYMUT” Jan Woźny, który to zaprowadził grupę w celu zwiedzania do Nowicjatu Towarzystwa Chrystusowego w Mórkowie gdzie ks. Karol Kozłowski - Magister Nowicjatu opowiedział uczestnikom o historii tegoż miejsca. Następnie turyści obejrzeli budowę zalewu mórkowskiego podziwiając tutejsze uroki natury a także zatrzymali się przy barciach pszczelarskich dowiadując się co nieco o historii tego hobby od Pana Mariana Kędzi. Po tych atrakcjach przyszedł czas na wspólne spotkanie w Chacie Myśliwskiej Koła Łowieckiego nr 4 „GWIZD”. Wcześniej na trasę Marszu Nordic Walking ruszyły członkinie Stowarzyszenia „AZYMUT”, które to po przejściu ok. 8 km dołączyły do biesiady. Nasi goście otrzymali ufundowane przez Urząd Gminy w Lipnie książki o historii naszego regionu oraz specjalnie na tą okazję przygotowane widokówki, które we własnym zakresie zorganizowało nasze Stowarzyszenie. Odbył się krótki konkurs wiedzy gdzie nagrodami były ufundowane albumy przez Starostwo Powiatowe w Lesznie. Serdeczne podziękowania kierujemy dla Pana Zenona Misiornego, właściciela Chłodni Składowej z Mórkowa, który to kolejny raz zadbał o uczestników spotkania fundując wspaniałe kiełbaski.


VI Walentynkowe Integracyjne Mistrzostwa Nordic Walking ŚCINAWA 22.02.2015 r.

W dniu 22 lutego 2015 r. grupa członków Stowarzyszenia Turystyki Pieszo-Rowerowej Azymut w Mórkowie udała się do Ścinawy, gdzie uczestniczyła w VI Walentynkowych Integracyjnych Mistrzostwach Nordic Walking. Marsz o długości 8 km rozpoczął się o godz. 12:30 i przebiegał po nadodrzańskich łąkach. Mimo ambitnego i pełnego wysiłku marszu, nasi członkowie Urszula Smitkowska, Grażyna Prałat, Maria Iglińska i Jacek Urban zajęli cztery ostatnie miejsca, a najlepsza Elżbieta Mostowska pozostawiła za sobą 6 osób. Rywalizacja była bardzo trudna, ponieważ w zawodach brali udział profesjonaliści, w tym osoby, które zdobywały już mistrzostwo Polski. Na mecie wszyscy witani byli owacyjne i otrzymywali medale oraz smaczne ciasteczka z rąk pięknych organizatorek, przebranych w stroje diablic. Na uczestników mistrzostw czekała także grochówka, kawa i ciastka, a dla najlepszych przygotowano puchary i nagrody. Bezpośrednio po marszu, z zespołem z Mórkowa przeprowadzony został wywiad, a stroje organizacyjne Azymutu budziły powszechny zachwyt, zarówno organizatorów jak i uczestników mistrzostw. Na miejscu imprezy panowała bardzo miła atmosfera, nawiązane zostały kontakty z wieloma miłośnikami Nordic Walking, którym wręczono ulotki z zaproszeniem na II Marsz Nordic Walking o Puchar Stowarzyszenia Azymut. Zaproszono między innymi Ścinawską Grupę Nordic Walking


XXXII Rajd Zimowy "BAŁWAN" 07.02.2015r. Leśnictwo Krzyżowiec

7 lutego 2015 r. Koło Turystyczne "ŁAZIKI" z Włoszakowic zorganizowało na terenie Leśnictwa Krzyżowiec "XXXII Rajd Zimowy BAŁWAN". Stowarzyszenie AZYMUT reprezentowała grupa piesza oraz jeden śmiałek, który na miejsce rajdu dotarł rowerem. Zimowa aura dopisała organizatorom jak na zamówienie. Wraz z „AZYMUT-em na trasę marszu ruszyła grupa piechurów z Bojanowskich Kijków Szczęścia oraz leszczyński Uniwersytet Trzeciego Wieku. Kwadrans po godzinie dziesiątej w radosnej atmosferze wspólnie ruszyliśmy na trasę. Niestety po ok. 300m nasza koleżanka Mariola nieszczęśliwie upadła na drogę, co spowodowało u niej złamanie ręki. Serdeczne podziękowania dla kolegi Jacka Urbana, który to przewiózł Mariolkę do szpitala a także po opatrzeniu do miejsca zamieszkania, po czym wrócił jeszcze na rajd. Miłośnicy Nordic Walking maszerowali dalej. Podczas przemierzania kolejnych kilometrów doszło jeszcze do trzech poślizgów zakończonych upadkiem, lecz całe szczęście bez obrażeń. Po drodze marsz umiliły nam jelenie, które w ilości ok. 35szt. przebiegały przez drogę, którą właśnie spacerowaliśmy. Widok zapierał dech w piersiach. Po przejściu 6,5 km. Dotarliśmy do Arboretum przy leśniczówce Krzyżowiec gdzie Komandor rajdu Kazimierz Jankowiak przygotował dla uczestników smaczny posiłek, konkursy oraz losowanie nagród. Następną imprezą turystyczną organizowaną przez Łaziki będzie 11 kwietnia rajd pieszo-rowerowy „Wiosna w lesie” na terenie Leśnictwa Mścigniew.


I Zimowy Marsz Nordic Walking KOCZURY 25.01.2015

Setka uczestników zawitała w okolicę Leśniczówki Koczury, by wziąć udział w I Zimowym Marszu Nordic Walking organizowanym przez
Stowarzyszenie Turystyki Pieszo-Rowerowej Azymut z Mórkowa oraz Łaziki z Włoszakowic.


Pomimo iż pogoda w ostatnich tygodniach przypomina bardziej jesień, lub wczesną wiosnę, to właśnie tego dnia, klimat idealnie
dopasował się do obowiązującej daty w kalendarzu i impreza odbyła się w prawdziwie białej, zimowej scenerii. Piechurzy z kijkami, rekreacyjnym
tempem, odbyli spacer po wyznaczonej, siedmiokilometrowej pętli. Godzinna wędrówka ośnieżonym lasem była wstępem do kolejnych atrakcji,
które przygotowane były na mecie przy leśniczówce. Kiełbaska z grilla, placek i ciepła kawa pozwoliły posilić się i rozgrzać ciało. Natomiast, dla rozgrzewki
umysłu przygotowane były konkursy z zakresu wiedzy kulturalno-przyrodniczej.


Każdy uczestnik, poza możliwością czynnego spędzenia czasu w wesołej atmosferze oraz zjedzenia smacznego posiłku, otrzymał także pamiątkowy
button a także dyplomik. Dodatkowo, jeśli dla kogoś uśmiechnęło się szczęście, mógł wylosować przydatną nagrodę.


Jak można było się przekonać uczestnicząc w Marszu z Azymutem i Łazikami, Leśniczówka Koczury to niezwykle atrakcyjne miejsce.
Położona w lesie pomiędzy Jezierzycami Kościelnymi a Włoszakowicami otoczona jest wybiegami dla zwierząt, które można obserwować jak
w ogrodzie zoologicznym. Zamieszkują tam m.in. jelenie, kozy, muflony, dzik, lis, bażanty a nawet efektownie ubarwione ptaki egzotyczne!
Miejsce naprawdę godne polecenia na rodzinną wyprawę.Strona 2 z 2 < 1 2
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 21
Najnowszy Użytkownik: Joshskect
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Brak postów.
kontakt: azymut.morkowo@gmail.com

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashiontrends.icu | frmode.eu